ČO SOM OBJAVIL POČAS KORONY?

Korona je viac menej za nami. Možno trochu nadľahčene, ale so všetkou úctou a vážnosťou mi zostalo niekoľko osobných postrehov.

  1. Počas tohto obdobia sa viac-menej splnili moje hygienické sny. Odjakživa som bol tak trochu citlivý – pijem iba zo svojho pohára, jem iba zo svojho taniera, stále si umývam ruky… Nuž, toto je pre mňa „Monka“ normálny stav, až na to nútené doma-sedenie a rosenie okuliarov.

  2. Počas druhej vlny kovidu a mojej osobnej karantény som postrehol niekoľko zbytočností. Do práce lekárov sa zbytočne pretláčala politika a hádky na sociálnych sieťach. Buď sa kovid zľahčoval, alebo preháňal. Aj kvôli tomuto spoločenskému rozpoloženiu som sa ako pozitívny na kovid cítil ako niekto nebezpečný a nezodpovedný, niekedy až ako zločinec, ktorý urobil niečo zlé. Pritom som bol iba chorý.

  3. Podobne ako pri iných katastrofách, aj teraz sa dovalil koniec sveta a apokalypsa. V Európe koniec sveta znamená zatvorený obchod. Inde vo svete potrebujete na štandartnú apokalypsu minimálne zomieranie od hladu a vraždenie. Korona nám určite vzala peniaze, niektorým prácu alebo živnosť. No, zjavne to nie je koniec sveta. Očakávam síce druhý príchod Ježiša na túto zem, ale nezdieľam falošných strašiakov a kadejaké záhadné spôsoby spájania súvislostí.

  4. Našou úlohou je meniť svet k lepšiemu a dôverovať Bohu, že aj cez krízové situácie obnovuje náš svet na svoje kráľovstvo. On má s nami dobré zámery. V akejkoľvek situácii sa nachádzaš, dôveruj mu, že sa postará – niekedy bez našej aktivity, inokedy s našou. Je tu priestor, aby si aj v kríze objavil niečo nové a lepšie. Historicky ani logicky nie je nevyhnutné, aby bol náš svet rovnaký na veky vekov. Je tu priestor na pokánie, objavovanie Boha a aj na užitočné zmeny v našej spoločnosti, ktoré nás navrátia späť k Nemu.